𝐓𝐡𝐞 𝐚𝐰𝐚𝐫𝐝𝐬 𝐨𝐟 𝐭𝐡𝐞 𝟒𝟑𝐫𝐝 “𝐀𝐮𝐭𝐮𝐦𝐧 𝐢𝐧 𝐕𝐨𝐫𝐨𝐧𝐞𝐭” 𝐈𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐅𝐞𝐬𝐭𝐢𝐯𝐚𝐥

𝐈 𝐃𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐴 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐, directed by Alizhan Nasirov, Kyrgyzstan
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Ural Mahiyanov, for 𝑆𝑖𝑙𝑒𝑛𝑡𝑙𝑦 𝐹𝑒𝑙𝑙 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑛𝑜𝑤, Russia
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Nayra Sanz Fuentes, for 𝐹𝑙𝑦𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑖𝑠ℎ, directed by Nayra Sanz Fuentes, Spain
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐣𝐮𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞: 𝑃𝑖𝑝𝑎́𝑠, directed by Lili Tóth, Hungary
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞 𝐨𝐟𝐟𝐞𝐫𝐞𝐝 𝐛𝐲 𝐂𝐢𝐧𝐞𝐥𝐚𝐛 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚: 𝑊ℎ𝑜𝑙𝑒 𝐹𝑎𝑚𝑖𝑙𝑦, directed by Alexandra Diaconu, Romania
 
𝐈𝐈 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐓𝐫𝐚𝐩𝐩𝐞𝐝 𝐢𝐧 𝐇𝐢𝐬 𝐎𝐰𝐧 𝐌𝐨𝐯𝐢𝐞, directed by Alexandru Oiță, UNATC Bucharest
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Márton Nagy, for 𝐻𝑎𝑛𝑛𝑎 & 𝐹𝑙𝑜́𝑟𝑎, Sapientia University Cluj-Napoca
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Alin Ciuchi, for 𝑀𝑦 𝑆𝑖𝑠𝑡𝑒𝑟 𝑎𝑛𝑑 𝐼, directed by Theodor Ioniță, UNATC Bucharest
 
𝐈𝐈𝐈 𝐓𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝑌𝑎𝑥𝑐ℎ𝑒’𝑜𝑜𝑏, directed by Pablo Cruz Villalba, Mexico
 
𝐈𝐕 𝐃𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚: 𝐷𝑜𝑜𝑟𝑠 𝑁.𝑂.𝑈., directed by Cristian Păsat, Moldova
 
𝐉𝐮𝐫𝐲 𝐦𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫𝐬: Anamaria Marinca, Dana Duma, Laurențiu Damian, Ovidiu Lazăr, Mihai Fulger
𝐈 𝐃𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐴 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐, directed by Alizhan Nasirov, Kyrgyzstan
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Ural Mahiyanov, for 𝑆𝑖𝑙𝑒𝑛𝑡𝑙𝑦 𝐹𝑒𝑙𝑙 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑛𝑜𝑤, Russia
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Nayra Sanz Fuentes, for 𝐹𝑙𝑦𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑖𝑠ℎ, directed by Nayra Sanz Fuentes, Spain
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐣𝐮𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞: 𝑃𝑖𝑝𝑎́𝑠, directed by Lili Tóth, Hungary
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞 𝐨𝐟𝐟𝐞𝐫𝐞𝐝 𝐛𝐲 𝐂𝐢𝐧𝐞𝐥𝐚𝐛 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚: 𝑊ℎ𝑜𝑙𝑒 𝐹𝑎𝑚𝑖𝑙𝑦, directed by Alexandra Diaconu, Romania
 
𝐈𝐈 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐓𝐫𝐚𝐩𝐩𝐞𝐝 𝐢𝐧 𝐇𝐢𝐬 𝐎𝐰𝐧 𝐌𝐨𝐯𝐢𝐞, directed by Alexandru Oiță, UNATC Bucharest
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Márton Nagy, for 𝐻𝑎𝑛𝑛𝑎 & 𝐹𝑙𝑜́𝑟𝑎, Sapientia University Cluj-Napoca
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Alin Ciuchi, for 𝑀𝑦 𝑆𝑖𝑠𝑡𝑒𝑟 𝑎𝑛𝑑 𝐼, directed by Theodor Ioniță, UNATC Bucharest
 
𝐈𝐈𝐈 𝐓𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝑌𝑎𝑥𝑐ℎ𝑒’𝑜𝑜𝑏, directed by Pablo Cruz Villalba, Mexico
 
𝐈𝐕 𝐃𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚: 𝐷𝑜𝑜𝑟𝑠 𝑁.𝑂.𝑈., directed by Cristian Păsat, Moldova
 
𝐉𝐮𝐫𝐲 𝐦𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫𝐬: Anamaria Marinca, Dana Duma, Laurențiu Damian, Ovidiu Lazăr, Mihai Fulger
𝐈 𝐃𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐴 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐, directed by Alizhan Nasirov, Kyrgyzstan
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Ural Mahiyanov, for 𝑆𝑖𝑙𝑒𝑛𝑡𝑙𝑦 𝐹𝑒𝑙𝑙 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑛𝑜𝑤, Russia
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Nayra Sanz Fuentes, for 𝐹𝑙𝑦𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑖𝑠ℎ, directed by Nayra Sanz Fuentes, Spain
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐣𝐮𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞: 𝑃𝑖𝑝𝑎́𝑠, directed by Lili Tóth, Hungary
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞 𝐨𝐟𝐟𝐞𝐫𝐞𝐝 𝐛𝐲 𝐂𝐢𝐧𝐞𝐥𝐚𝐛 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚: 𝑊ℎ𝑜𝑙𝑒 𝐹𝑎𝑚𝑖𝑙𝑦, directed by Alexandra Diaconu, Romania
 
𝐈𝐈 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐓𝐫𝐚𝐩𝐩𝐞𝐝 𝐢𝐧 𝐇𝐢𝐬 𝐎𝐰𝐧 𝐌𝐨𝐯𝐢𝐞, directed by Alexandru Oiță, UNATC Bucharest
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Márton Nagy, for 𝐻𝑎𝑛𝑛𝑎 & 𝐹𝑙𝑜́𝑟𝑎, Sapientia University Cluj-Napoca
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Alin Ciuchi, for 𝑀𝑦 𝑆𝑖𝑠𝑡𝑒𝑟 𝑎𝑛𝑑 𝐼, directed by Theodor Ioniță, UNATC Bucharest
 
𝐈𝐈𝐈 𝐓𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝑌𝑎𝑥𝑐ℎ𝑒’𝑜𝑜𝑏, directed by Pablo Cruz Villalba, Mexico
 
𝐈𝐕 𝐃𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚: 𝐷𝑜𝑜𝑟𝑠 𝑁.𝑂.𝑈., directed by Cristian Păsat, Moldova
 
𝐉𝐮𝐫𝐲 𝐦𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫𝐬: Anamaria Marinca, Dana Duma, Laurențiu Damian, Ovidiu Lazăr, Mihai Fulger
𝐈 𝐃𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐴 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐, directed by Alizhan Nasirov, Kyrgyzstan
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Ural Mahiyanov, for 𝑆𝑖𝑙𝑒𝑛𝑡𝑙𝑦 𝐹𝑒𝑙𝑙 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑛𝑜𝑤, Russia
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫𝐲 𝐟𝐢𝐥𝐦: Nayra Sanz Fuentes, for 𝐹𝑙𝑦𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑖𝑠ℎ, directed by Nayra Sanz Fuentes, Spain
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐣𝐮𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞: 𝑃𝑖𝑝𝑎́𝑠, directed by Lili Tóth, Hungary
𝐒𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐫𝐢𝐳𝐞 𝐨𝐟𝐟𝐞𝐫𝐞𝐝 𝐛𝐲 𝐂𝐢𝐧𝐞𝐥𝐚𝐛 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧𝐢𝐚: 𝑊ℎ𝑜𝑙𝑒 𝐹𝑎𝑚𝑖𝑙𝑦, directed by Alexandra Diaconu, Romania
 
𝐈𝐈 𝐒𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝐓𝐫𝐚𝐩𝐩𝐞𝐝 𝐢𝐧 𝐇𝐢𝐬 𝐎𝐰𝐧 𝐌𝐨𝐯𝐢𝐞, directed by Alexandru Oiță, UNATC Bucharest
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐫𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Márton Nagy, for 𝐻𝑎𝑛𝑛𝑎 & 𝐹𝑙𝑜́𝑟𝑎, Sapientia University Cluj-Napoca
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐜𝐢𝐧𝐞𝐦𝐚𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐩𝐡𝐲 𝐨𝐟 𝐚 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭 𝐟𝐢𝐥𝐦: Alin Ciuchi, for 𝑀𝑦 𝑆𝑖𝑠𝑡𝑒𝑟 𝑎𝑛𝑑 𝐼, directed by Theodor Ioniță, UNATC Bucharest
 
𝐈𝐈𝐈 𝐓𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐥 𝐟𝐢𝐥𝐦: 𝑌𝑎𝑥𝑐ℎ𝑒’𝑜𝑜𝑏, directed by Pablo Cruz Villalba, Mexico
 
𝐈𝐕 𝐃𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚𝐬
𝐁𝐞𝐬𝐭 𝐝𝐢𝐠𝐢𝐭𝐚𝐥 𝐝𝐢𝐚𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚: 𝐷𝑜𝑜𝑟𝑠 𝑁.𝑂.𝑈., directed by Cristian Păsat, Moldova
 
𝐉𝐮𝐫𝐲 𝐦𝐞𝐦𝐛𝐞𝐫𝐬: Anamaria Marinca, Dana Duma, Laurențiu Damian, Ovidiu Lazăr, Mihai Fulger

Editia 43 – Comunicat de presa

Actrița Anamaria Marinca vine la Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, ediția XLIII, în calitate de membru al juriului.

Anamaria Marinca este o actriță de teatru și film consacrată în România, actualmente activând în Londra, care a interpretat personaje principale în producții premiate, atât în filme de televiziune cum ar fi „Sex Trafic” (2005), regia David Yates pentru care a obținut premiul BAFTA, cât și în lungmetraje. A debutat pe marile ecrane în drama câștigătoare a Palmierului de aur, „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”, regia Cristian Mungiu, în care interpreteză rolul Otiliei.

Colaborările din lumea filmului includ nume sonore cum ar fi Francis Ford Coppola, Julie Delpy, Hans-Christian Schmid, Sebastian Cordero, David Ayer, Goran Stolevski și alții.

În cariera sa a migrat, grație talentului exceptional, între filmul de artă și blockbuster. Cele mai recente apariții ale actriței sunt rolurile din „Ghost In The Shell”, „Nico,1988”, „You Won’t Be Alone” , „Housekeeping For Beginners”, filme premiate la mari festivaluri internaționale.

Creatorii care au înscris 2.200 de filme care provin din 112 țări, printre care SUA, Polonia, Franța, Spania, Italia, Canada, Egipt, Iran, China, Germania. India, Portugalia, Marea Britanie, ROMÂNIA, Rusia, Turcia și Cambodgia.

Invitații speciali ai ediției 43 sunt regizorii Copel Moscu, Nae Caranfil, Radu Igazsag, actorul Alături de ei, vin la Gura Humorului și alte personalități marcante ale cinematografiei românești.

Ediția cu numărul 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” se desfășoară în perioada 28 – 30 septembrie 2023, cu un program bogat: proiecții ale filmelor din competiție, vernisaje ale expozițiilor de fotografie, prezentare de carte, program Gopo, ateliere de bandă desenată pentru copii, dezbatere, proiecții în avanpremieră, proiecții speciale a unor filme consacrate în prezența regizorilor și actorilor din rolurile principale, sesiune Q&A cu participanții la festival.

Programul Festivalului cuprinde patru secţiuni în competiţia oficială: film documentar, film studenţesc, film turistic, digiporamă.

Detalii complete despre Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului sunt disponibile și pe site-ul Festivalului: www.toamnalavoronet.ro.

Ne puteți urmări și pe Facebook: https://www.facebook.com/culturahumor.ro/
Organizatori: Primăria Gura Humorului, Centrul Cultural Gura Humorului, Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina

Parteneri instituționali: Uniunea Cineaștilor din România, DACIN SARA, Centrul Național al Cinematografiei, Arhiva Națională de Filme
Sponsori: KODAK Cinelabs, S.C. Cotnari

Parteneri de ospitalitate: Best Western Bucovina, Pensiunea Elegance

Parteneri media:TVR Iași, Radio România Iași, Radio România Cultural, Radio Impact FM, Radio AS, Monitorul de Suceava, Crai Nou, Revista FILM, AaRC

Cu deosebită considerație,

Mihai Mardare – Director festival

 

Sărbătoare cinematografică în Bucovina!

Cinemaraton vă invită la ediția cu numărul 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, care va avea loc la Gura Humorului în perioada 28-30 septembrie

Mai jos programul proiecțiilor speciale care vor avea loc la Casa de Cultură cu premierele Carbon și Libertate, cu filme pentru copii și cu invitați excepționali, cu documentarul lui Copel Moscu, Paradisul naivilor și cu clasicul Restul e tăcere, cu semnătura Nae Caranfil.

Numărătoarea inversă a început!

Ediția 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, care va avea loc la Gura Humorului în perioada 28-30 septembrie, provoacă publicul să-și reactiveze simțul estetic și să privească cele mai noi filme lansate recent și în avanpremieră, comedia CARBON (2023), regia Ion Borș din Republica Moldova și LIBERTATE (2023), regia Tudor Giurgiu.
Odată cu vizionarea filmelor, organizatorii vă propun interacțiunea cu o parte din echipa de realizatori.

Publicul acestei ediții va fi invitat să celebreze 100 de ani de la nașterea regizorului Ion Popescu Gopo printr-o serie de evenimente (lansări de carte, proiecții de filme pentru copii și publicul larg, ateliere de benzi animate pentru copii,etc.).

Vor mai avea loc vernisaje ale unor expoziții de fotografie, recitalul extraordinar susținut de Essenza Quartet cu melodii din filme celebre, proiecții speciale în prezența autorilor care vor răspunde publicului printr-o sesiune de Q&A.
Nume sonore, precum, Nae Caranfil, Marius Florea Vizante, Copel Moscu, dar și alți invitați speciali vor fi prezenți la festival.
La această ediție au fost înscrise peste 2200 de filme din 112 țări și 32 au intrat în competiția oficială.

În curând pe această pagină și pe pagina de facebook, puteți urmări programul complet al acestei ediții.

Vă așteptăm!

The official selection of the 43rd edition of “Autumn in Voronet” International Film Festival

I Competiția de film documentar/Documentary film competition:

1. Alizhan Nasirov – A Medic (Kârgâzstan, 24:00)
2. Dan Cimpoeșu – Amintiri despre apă și pământ/Memories of Water and Land (România, 10:00)
3. Siddharth Potade, Nikhil Lama – Dentures (India, 15:57)
4. Nayra Sanz Fuentes – Flying Fish (Spania, 13:47)
5. Miroslav Blazheski – Gypsy Dream (Rusia-Macedonia, 21:30)
6. Sevan Smolnik – How the Lake Became a River (Israel, 12:55)
7. Valentin Anghel – P.I.M. (România, 14:31)
8. Lili Tóth – Pipás (Ungaria, 8:51)
9. Ural Mahiyanov – Silently Fell the Snow (Rusia, 10:25)
10. Abdulshakoor Adnan – The Sun in My Shadow (Turcia, 25:56)
11. Alexandru Vlad – Sunetul Bucovinei/The Sound of Bucovina (România, 7:30)
12. Alexandra Diaconu – Toate neamurile/Whole Family (România, 23:19)

II Competiția de film studențesc/Student film competition:

1. Alexandra Roberta Șerban – 99.999% (ficțiune, UNATC, România, 29:50)
2. Alexandru Oiță – Blocat în propriul film/Trapped in His Own Movie (documentar, UNATC, România, 29:07)
3. Arina Litvinova – Byst (documentar, UNATC, România, 24:36)
4. Philip Găicean – Când trec MIG-urile/When the MIGs Fly (ficţiune, UBB, România, 15:00)
5. Mihai Băltescu – Degajare interzisă/Icing (documentar, UNATC, România, 16:41)
6. Theodor Ioniță – Eu și sora mea/My Sister and I (ficțiune, UNATC, România, 17:01)
7. Márton Nagy – Hanna & Flóra (ficțiune, Universitatea Sapientia, România, 25:00)
8. Matei Preda – Iorgu! (documentar, UNATC, România, 19:10)
9. Valentin Fogoroș – Prima aniversare a lui Arsenhciuk/Arsenchik’s First Birthday (documentar, UNATC, România, 22:42)
10. Timothy Sós – Suborbital (ficțiune, Universitatea Sapientia, România, 29:28)

III Competiția de film turistic/Travel film competition:

1. Vittorio Montauro – Never Solo (Italia, 18:14)
2. Adrián León Arocha – Noon Snippets (Spania, 4:05)
3. Johan Sebastian – The Sounds of Bheemanady (Emiratele Arabe Unite, 2:18)
4. Victor Maxian – Violoncelul satelor/VlogOnCello Făgăraș Tour (România, 15:15)
5. Pablo Cruz Villalba – Yaxche’oob (Mexic, 24:59)

IV Competiția de digiporamă/Digital diaporama competition:

1. Cristian Păsat – Doors N.O.U. (Moldova, 1:00)
2. Dan Bureția – La coasă (România, 5:00)
3. Reza Golchin – Rust (Iran, 1:39)
4. Stefano Pelleriti – Toiano (Italia, 3:17)
5. Stefano Pelleriti – Venice by Night (Italia, 3:18)

Felicitări cineaștilor selecționați!
Congratulations to the selected filmmakers!

Încep înscrierile pentru Festivalul “Toamnă La Voroneț” 28-30 Septembrie 2023

Cineaștii din România și din întreaga lume își pot înscrie filmele pentru cea de a XLIII-a ediție a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului. Festivalul se va desfășura anul acesta în perioada 28-30 SEPTEMBRIE 2023.

Ediția din 2023 a festivalului va aduce iubitorilor de cultură trei zile de proiecții de film, expoziții de fotografie, întâlniri cu importante personalități ale cinematografiei românești și alte evenimente. „Toamnă la Voroneț” propune publicului patru secțiuni competiționale (film documentar, film studențesc, film turistic și digiporamă) și una necompetițională (proiecții speciale în prezența regizorilor, actorilor, criticilor etc.).

Termenul limită pentru înscrierea filmelor este 31 iulie 2023. Toate filmele propuse pentru selecție trebuie să fie produse după 1 ianuarie 2022.

Ne puteți urmări și pe Facebook: https://www.facebook.com/culturahumor.ro/

Pentru detalii și informații suplimentare ne puteți scrie la adresa: vorfestival@gmail.com.

Regulamentul Festivalului și formularul de înscriere în competiție, în limbile română și engleză, sunt atașate:

Vă mulțumim!

Palmaresul ediției a 42-a a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie “Toamnă la Voroneț”

I Film documentar:

Cel mai bun film documentar:Abolfaz Tarik ” Days of ignorance”, Iran.
Cea mai bună regie a unui film documentar: Vicky Markolefa pentru „Indigenious loci”, Grecia
Cea mai bună imagine a unui film documentar: Jall, Asghar Beshrati, (Iran)

II Film studențesc

Cel mai bun film studențesc:
THE COLD, Adam Baran Deger, (Turcia)
Cea mai bună regie a unui film studențesc: The smell of the field, Andriana Yarmonova, (Ucraina)
Premiul special al juriului: Duty, Alin Duruian (Romania)
Premiul pentru cea mai bună imagine: Volatile, Paula Wilczynska(Polonia)

III Film turistic

Cel mai bun film turistic: Bucovina, țara fagilor de Florin Andreescu (România)

IV Digiporamă

Cea mai bună digiporamă: „Squared”, de Elena Goudkova(Polonia)

Premiul special al juriului : Infinit (Brâncuși) România) de Ruxandra Cernat.

Juriul a fost compus din: Laurențiu Damian (președinte), Ovidiu Lazăr și Mihai Orășanu.

Felicitări tuturor câștigătorilor și participanților la festival!