Recomandări din programul celei de-a treia zile de festival (vineri, 8 octombrie)

De la 9:30, 12:00 și 15:30, în sala de spectacole a Casei de Cultură sunt prezentate următoarele trei programe cu filme selecționate în cele patru competiții ale festivalului (film documentar, film studențesc, film turistic și digiporamă). Unii dintre realizatori participă la festival și își vor prezenta filmele în fața publicului.

De la 17:30, tot la Casa de Cultură, se vor lansa două noi cărți de cinema semnate de profesorul Titus Vîjeu, critic și istoric de film român de prim-plan: „Florin Mihăilescu. Imaginea imaginii de film” și „Andrzej Wajda – «omul de celuloid»” (ediție revăzută și adăugită). Vor fi prezenți autorul și directorul de imagine Florin Mihăilescu.

După lansare, de la 18:30, profesorul Florin Mihăilescu va participa și la proiecția filmului interzis al lui Lucian Pintilie, „De ce trag clopotele, Mitică?” (1982/1990). Adaptarea cinematografică după „D’ale carnavalului” este prezentată la festival în cadrul programului „In memoriam Lucian Pintilie”.

Seara se încheia la Casa de cultură, de la 20:30, cu filmul „Mai aproape de lună” („Closer to the Moon”, coproducție România-SUA-Italia-Polonia-Franța, 2014), prezentat de regizorul-scenarist Nae Caranfil și de criticul și istoricul de cinema Ioan-Pavel Azap. De la acest film va porni masterclass-ul de regie pe care Nae Caranfil îl va susține sâmbătă după-amiază, așa că nu-l ratați!

A doua zi a festivalului Toamna la Voronet

A doua zi de festival a adus, la Casa de Cultură din Gura Humorului, trei programe de filme incluse în cele patru competiții ale ediției a 41-a (film documentar, film studențesc, film turistic și digiporamă). De la 9:30, 12:00 și 16:00, mai mulți realizatori ai producțiilor selecționate au participat la proiecții și au discutat cu publicul despre filmele lor: artistul și cineastul iranian Kamran Rasoolzadeh (Parviz Rasoulzadeh Moshtaghin), regizor al documentarului etnografic/turistic „Gavchah”, Andreea Știliuc (documentarul-portret „Miluță Gheorghiu”), Dan Mihalcea (documentarul-eseu „Alambic”), Ioana Grigore (documentarul studențesc „Apropieri”), regizoarea Corina Isabella Csiszár și muzicologul Florin Ioan Avram (filmul etnografic/turistic „Mătrăgună, doamnă bună”).

De la 17:30, aceeași sală a Casei de Cultură a găzduit lansarea a două cărți de cinema remarcabile: „Istoria filmului românesc de animație (1920-2020)” de Dana Duma și „Studii de film românesc și balcanic” de Marian Țuțui. Au luat cuvântul, pe lângă cei doi autori, cineastul și profesorul Laurențiu Damian și regizorul Ovidiu Lazăr.

Tot la Casa de Cultură, de la 18:30, în cadrul grupajului „In memoriam Lucian Pintilie”, a fost proiectată coproducția româno-franceză „O vară de neuitat” („Un été inoubliable”), selecționată în competiția Festivalului de la Cannes din 1994. Filmul a fost prezentat de criticul și istoricul de cinema Marian Țuțui. Neputând fi prezent la eveniment, actorul Claudiu Bleonț, interpretul unui rol principal, a trimis festivalului un mesaj video în care a vorbit despre colaborarea sa cu Lucian Pintilie.

Anunț proiecții Arinis

Din cauza condițiilor meteo, proiecțiile din Ariniș programate pentru joi și vineri, vor rula în Casa de Cultură în aceleași zile, începând cu ora 20.30.
Intrarea la Casa de Cultură se face din strada Mănăstirea Humorului.

Recomandări din programul celei de-a doua zile de festival (joi, 7 octombrie)

De la 9:30, 12:00 și 16:00, în sala de spectacole a Casei de Cultură sunt prezentate primele trei programe cu filme selecționate în cele patru competiții ale festivalului (film documentar, film studențesc, film turistic și digiporamă). Mulți dintre realizatori sunt prezența la Gura Humorului și vor dialoga cu publicul după proiecții.

De la 17:30, tot la Casa de Cultură, se vor lansa două cărți de cinema importante: „Istoria filmului românesc de animație (1920-2020” de Dana Duma (membru în juriul „Toamnă la Voroneț”) și „Studii de film românesc și balcanic” de Marian Țuțui. Pe lângă cei doi autori, vor mai lua cuvântul cineastul și profesorul Laurențiu Damian (președinte al Uniunii Cineaștilor din România și de asemenea membru în juriul actualei ediții) și regizorul Ovidiu Lazăr.

Seara se închide la Casa de Cultură, de la 18:30, cu proiecția filmului „O vară de neuitat” („Un été inoubliable”), o coproducție România-Franța semnată de Lucian Pintilie și selecționată în competiția Festivalului de la Cannes din 1994. Proiecția face parte din programul „In memoriam Lucian Pintilie”. Despre „O vară de neuitat” și despre Lucian Pintilie va vorbi criticul și istoricul de film Marian Țuțui.

O proiecție specială va avea loc și la Parcul Ariniș, de la 20:00. Coproducția franco-română „È pericoloso sporgersi”, cu care a debutat în lungmetraj cineastul Nae Caranfil, va fi proiectată „en plein air” în prezența regizorului-scenarist Nae Caranfil și a criticului Ioan-Pavel Azap. Este vorba de o versiune digitală foarte nouă, substanțial ameliorată, a filmului care în 1994 a fost selecționat în secțiunea paralelă „Quinzaine des Réalisateurs” a Festivalului de la Cannes și care până acum a circulat în copii digitale inferioare.

Așadar, o zi plină de evenimente la „Toamnă la Voroneț” 2021. Vă așteptăm!

 

Prima zi a festivalului Toamna la Voronet

Prima zi de festival a început, de la 16:00, la Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina, unde s-a vernisat expoziția de pictură „Reflexe”, a artistului vizual Liviu Suhar, bucovinean prin naștere și ieșean prin adopție. Despre pictura lui Liviu Suhar, prezent la eveniment, a vorbit regizorul Ovidiu Lazăr de la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Iași.

În continuarea vernisajului, de la 17:00, la Casa de Cultură din Gura Humorului a fost proiectat filmul documentar „Liviu Suhar – (Auto)Portret”, o producție TVR Iași realizată de Andreea Știliuc. Au fost prezenți atât artistul Liviu Suhar, cât și regizoarea filmului.

De la 17:30, în foaierul Casei de Cultură s-a vernisat expoziția de fotografie „Bucovina: Arhitectura spiritualității (Ctitorii sucevene)”, prima expoziție individuală a lui Alexandru Nae. La vernisaj au luat cuvântul Alexandru Nae și fotograful, autorul și editorul Florin Andreescu.

Sala de spectacole a Casei de Cultură a găzduit, de la 18:30, gala de deschidere a ediției a 41-a. Au fost proiectate scurtmetrajul „Granițe”, regizat de Sebastian Voinea și prezentat în premieră, în afara competiției, la „Toamnă la Voroneț”, și lungmetrajul „Trăiește!” („Va, vis et deviens”), al cineastului franco-român Radu Mihăileanu. Pe lângă Radu Mihăileanu, totodată președintele juriului actualei ediții a festivalului, au mai vorbit Marius Ursaciuc, primarul municipiului Gura Humorului, și criticul și istoricul de film Marian Țuțui. La sfârșitul proiecției, Radu Mihăileanu a dialogat cu publicul spectator.

Comunicat de presă

Regizorul Radu Mihăileanu vine la Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” 2021.

Radu Mihăileanu, regizorul francez de origine română al capodoperelor Train de vie/Trenul vieții, Va, vis et deviens/Trăiește sau Concertul, este invitatul principal al ediției din 2021 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”.

Radu Mihăileanu este și președintele juriului care va analiza cele 50 de filme ce au intrat în competiția finală, din cele peste 2.500 care s-au înscris în concurs, cele mai multe din istoria de 40 de ani a festivalului de la Gura Humorului.

Creatorii care au înscris cele 2.562 de filme provin din 107 țări, printre care SUA, Polonia, Franța, Spania, Italia, Canada, Egipt, Iran, China, Germania. India, Portugalia, Marea Britanie, ROMÂNIA, Rusia, Turcia și Cambodgia.

Invitații speciali ai ediției 41 sunt regizorul Nae Caranfil, actorul Claudiu Bleonț și directorul de imagine Florin Mihăilescu. Alături de ei, vin la Gura Humorului și alte personalități marcante ale cinematografiei românești.

Ediția cu numărul 41 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” se desfășoară în perioada 6-10 octombrie 2021, cu un program bogat: proiecții ale filmelor din competiție, vernisaj de pictură, expoziție de fotografie, prezentare de carte, dezbatere, proiecții în aer liber, proiecții speciale a unor filme consacrate în prezența regizorilor și actorilor din rolurile principale, sesiune Q&A cu participanții la festival.

Programul Festivalului cuprinde patru secţiuni în competiţia oficială: film documentar, film studenţesc, film turistic, digiporamă.

Detalii complete despre Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului sunt disponibile și pe site-ul Festivalului: www.toamnalavoronet.ro.

Ne puteți urmări și pe Facebook: https://www.facebook.com/culturahumor.ro/
Organizatori: Primăria Gura Humorului, Centrul Cultural Gura Humorului, Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina

Parteneri instituționali: Institutul Cultural Român, Uniunea Cineaștilor din România, DACIN SARA, Centrul Național al Cinematografiei, Arhiva Națională de Filme
Sponsori: Raiffeisein Bank, KODAK Cinelabs, Societatea Științifică ICPE, S.C. Cotnari

Parteneri: Asociația Folkul în Realitate, Best Western Bucovina, Hotel Piatra Pinului, Hotel Șura Geților, Voroneț Blue, Voroneț residence, Hotel Lions, Hotel Buchenland, Hotel Simeria, Pensiunea Elegance

Parteneri media: Radio România Iași, Radio România Cultural, Radio Impact FM, Radio AS, Monitorul de Suceava, Crai Nou, Newsweek România, Revista FILM, AaRC

Festivalul Internațional de Film, artă fotografică și diaporamă „Toamna la Voroneț” 2021

Primăria Gura Humorului, având ca parteneri Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina și Asociația Folk-ul în Realitate, va organiza în perioada 6-10.10.2021 cea de-a XLI ediție a Festivalului Internațional de Film, artă fotografică și diaporamă ”Toamna la Voroneț”

Ediția din acest an înregistrează un record absolut al participării: 2560 de filme din 107 țări .
Manifestările se vor desfășura în Casa de Cultură, Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina și în aer liber( Parcul Ariniș).
Publicul va avea posibilitatea să vizioneze atât filmele incluse în competiție cât și producții cinematografice în premieră, să participe la lansări de carte, la vernisaje de pictură și artă fotografică, la concerte de folk și rock.

Selecția oficială a ediției a 41-a a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”

I Competiția de film documentar/Documentary film competition:

1. Jan Ijäs – Absolute Street (Finlanda, 2020, 3:32)
2. Dan Mihalcea – Alambic/Alembic (România, 2020, 7:02)
3. Maik Priebe – Apă infuzată cu chimen/Caraway Infused Water (Germania, 2021, 11:45)
4. Álvaro Martín Sanz – Apeducte/Aqueducts (Spania, 2021, 7:57)
5. Arturo Dueñas Herrero – Dajla: Cinema și uitare/Dajla: Cinema and Oblivion (Spania, 2020, 15:00)
6. Ioana Ciobanu, Alina Olariu – Deasupra noastră/Above Us (România, 2020, 12:35)
7. Jaime Fidalgo – Eu sunt/I Am (Spania, 2020, 9:54)
8. Alejandro Vázquez San Miguel, Carmen Tortosa, Daniela Cajías, Flávio Ferreira, Helder Faria – Femeia, precum copacul/Woman like Tree (Portugalia, 2020, 17:36)
9. Mihnea Rareș Hanțiu, Bahar Shoghi – Fără trup/No Body (România-Iran, 2020, 11:34)
10. Dan Cimpoeșu – M. – un copil răpit/M. – A Kidnapped Kid (România, 2020, 22:40)
11. Andreea Știliuc – Miluță Gheorghiu (România, 2020, 39:47)
12. Daniele Pignatelli – Nouvo Cinema Para-Virus (Italia, 2020, 5:32)
13. Mónica Sánchez Muñoz – Oamenii valurilor/The People of the Waves (Spania, 2021, 14:00)
14. Vlad Alexandru – Persistența memoriei/The Persistence of Memory (România, 2020, 13:43)
15. Rana Raafat – Plante ale deșertului/Deserts Plants (Egipt, 2021, 15:30)
16. Andreea Borțun – Reflexii în Est/The West Reflecting in the East (România, 2020, 15:09)
17. Christina Ruloff – Sfârșitul a două vieți/The End of Two Lives (Elveția, 2021, 7:46)
18. Răzvan Oprescu – Tu, ăla cu mustață!/You, with the Moustache! (România, 2020, 20:33)
19. Andrzej Cichocki – Un mic colț de rai/A Little Bit of Paradise (Polonia, 2020, 19:05)

II Competiția de film studențesc/Student film competition:

1. Ioana Grigore – Apropieri/Take Them into the Light (România, 2020, 33:09)
2. Saman Hosseinpuor, Ako Zandkarimi (Samko Brothers) – Celălalt/The Other (Iran, 2020, 24:42)
3. Miruna Minculescu – Doi fără/Still (România, 2020, 29:31)
4. Daria Kasperek – Echinox/Equinox (Polonia, 2020, 21:20)
5. Emy-Mirel Ivașcă – Îmi cunosc potențialul/I Know My Potential (România, 2021, 14:09)
6. Alma Buhagiar – Împreună/Together (România, 2020, 23:05)
7. Carina-Gabriela Dașoveanu – Prin oraș circulă scurte povești de dragoste/Love Stories on the Move (România, 2021, 21:24)
8. George Maftei, Celina Nițu – Rutină/Routine (România, 2020, 5:07)
9. Ágnes-Anna Farkas – Să ne jucăm în continuare/Let’s Play On (România, 2021, 23:34)
10. Gábor Balázs – Stau și privesc/I Sit and Look Out (România, 2021, 10:09)
11. Mara Crăcăleanu – Strigătul tăcerii/The Cry of Silence (Marea Britanie-România, 2020, 13:40)
12. Sara Eustáquio – Tempo (SUA, 2020, 19:55)
13. Mihnea Toma – Venim pe rând și mergem pe sărite/We Come One by One and We Leave at One’s Time (România, 2020, 19:57)
14. Ferenc Medve – Viața unei albine/Being a Bee (România, 2020, 11:40)

III Competiția de film turistic/Travel film competition:

1. Tony Cammarata – Bologna după 20/Bologna after Twenty (SUA-Italia, 2020, 7:05)
2. Gabriela Baiardi – Delta Jijia, paradisul sălbatic de lângă Iași/ Jijia Delta, the Wild Paradise near the City of Iași (România, 2021, 24:15)
3. Kamran Rasoolzadeh – Gavchah (Iran, 2021, 9:49)
4. Vikash Thakur – Iubesc Delhi/I Love Delhi (India, 6:05)
5. Corina Isabella Csiszár – Mătrăgună, doamnă bună/Lady Nightshade, My Good Lady (România, 2020, 14:02)
6. Aleksa Ristovic – Monumental (Malta, 2021, 5:35)
7. Ruxandra Cernat – România infinită: Timișoara/Infinite Romania: Timișoara (România, 2021, 11:40)
8. Sether A. – Seară în Singapore/Singapore Evening (Singapore, 2021, 8:09)

IV Competiția de digiporamă/Digital diaporama competition:

1. Vasile Dorolți – Ar fi bun… Așa departe…/It Would Help… So Far Away… (România, 2020, 2:37)
2. Dan N. Buruleanu – Cândva, o scrisoare/Sometime, a Letter (România, 2021, 5:00)
3. Mike Gainor – Din iarnă-n primăvară/Reflecții asupra anului 2020/Winter into Spring/Reflections on 2020 (SUA, 2021, 5:00)
4. Guy Gooch, Gregor Petrikovic – Înainte ca să intrăm în coliziune/Before We Collide (Marea Britanie, 2021, 1:09)
5. Gabriel Carneiro – Memorie prezență/Memory Presence (Brazilia, 2021, 3:29)
6. Silviu Vasilache – Pânzarul moldovenesc/The Moldavian Vessel (România, 2021, 5:00)
7. Jean Vargas – Sfârșitul/The End (Portugalia, 2021, 3:54)
8. Stefano Pelleriti – Torino noaptea/Turin by Night (Italia, 2020, 2:20)
9. Rita Duque – Viața mea cu Rosa/My Life with Rose (Spania, 2020, 3:00)

Felicitări cineaștilor selecționați!