Palmaresul editiei a 43-a a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”

𝐈 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫
𝐂𝐞𝐥 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫: 𝐴 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐, regia Alizhan Nasirov, Kârgâzstan
𝐂𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐞 𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫: Ural Mahiyanov, pentru 𝑆𝑖𝑙𝑒𝑛𝑡𝑙𝑦 𝐹𝑒𝑙𝑙 𝑡ℎ𝑒 𝑆𝑛𝑜𝑤, Rusia
𝐂𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐢𝐦𝐚𝐠𝐢𝐧𝐞 𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐝𝐨𝐜𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐚𝐫: Nayra Sanz Fuentes, pentru 𝐹𝑙𝑦𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑖𝑠ℎ, regia Nayra Sanz Fuentes, Spania
𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐮𝐥 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐚𝐥 𝐣𝐮𝐫𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢: 𝑃𝑖𝑝𝑎́𝑠, regia Lili Tóth, Ungaria
𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐮𝐥 𝐬𝐩𝐞𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐢𝐭 𝐝𝐞 𝐂𝐢𝐧𝐞𝐥𝐚𝐛: 𝑇𝑜𝑎𝑡𝑒 𝑛𝑒𝑎𝑚𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒, regia Alexandra Diaconu, România

𝐈𝐈 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭̦𝐞𝐬𝐜
𝐂𝐞𝐥 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭̦𝐞𝐬𝐜: 𝐵𝑙𝑜𝑐𝑎𝑡 𝑖̂𝑛 𝑝𝑟𝑜𝑝𝑟𝑖𝑢𝑙 𝑓𝑖𝑙𝑚, regia Alexandru Oiță, UNATC București
𝐂𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐫𝐞𝐠𝐢𝐞 𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭̦𝐞𝐬𝐜: Márton Nagy, pentru 𝐻𝑎𝑛𝑛𝑎 & 𝐹𝑙𝑜́𝑟𝑎, Universitatea Sapientia Cluj-Napoca
𝐂𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐢𝐦𝐚𝐠𝐢𝐧𝐞 𝐚 𝐮𝐧𝐮𝐢 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐬𝐭𝐮𝐝𝐞𝐧𝐭̦𝐞𝐬𝐜: Alin Ciuchi, pentru 𝐸𝑢 𝑠̦𝑖 𝑠𝑜𝑟𝑎 𝑚𝑒𝑎, regia Theodor Ioniță, UNATC București

𝐈𝐈𝐈 𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐭𝐮𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢𝐜
𝐂𝐞𝐥 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐭𝐮𝐫𝐢𝐬𝐭𝐢𝐜: 𝑌𝑎𝑥𝑐ℎ𝑒’𝑜𝑜𝑏, regia Pablo Cruz Villalba, Mexic

𝐈𝐕 𝐃𝐢𝐠𝐢𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚̆
𝐂𝐞𝐚 𝐦𝐚𝐢 𝐛𝐮𝐧𝐚̆ 𝐝𝐢𝐠𝐢𝐩𝐨𝐫𝐚𝐦𝐚̆: 𝐷𝑜𝑜𝑟𝑠 𝑁.𝑂.𝑈., regia Cristian Păsat, Moldova

𝐌𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢𝐢 𝐣𝐮𝐫𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢: Anamaria Marinca, Dana Duma, Laurențiu Damian, Ovidiu Lazăr, Mihai Fulger

Editia 43 – Comunicat de presa

Actrița Anamaria Marinca vine la Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, ediția XLIII, în calitate de membru al juriului.

Anamaria Marinca este o actriță de teatru și film consacrată în România, actualmente activând în Londra, care a interpretat personaje principale în producții premiate, atât în filme de televiziune cum ar fi „Sex Trafic” (2005), regia David Yates pentru care a obținut premiul BAFTA, cât și în lungmetraje. A debutat pe marile ecrane în drama câștigătoare a Palmierului de aur, „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”, regia Cristian Mungiu, în care interpreteză rolul Otiliei.

Colaborările din lumea filmului includ nume sonore cum ar fi Francis Ford Coppola, Julie Delpy, Hans-Christian Schmid, Sebastian Cordero, David Ayer, Goran Stolevski și alții.

În cariera sa a migrat, grație talentului exceptional, între filmul de artă și blockbuster. Cele mai recente apariții ale actriței sunt rolurile din „Ghost In The Shell”, „Nico,1988”, „You Won’t Be Alone” , „Housekeeping For Beginners”, filme premiate la mari festivaluri internaționale.

Creatorii care au înscris 2.200 de filme care provin din 112 țări, printre care SUA, Polonia, Franța, Spania, Italia, Canada, Egipt, Iran, China, Germania. India, Portugalia, Marea Britanie, ROMÂNIA, Rusia, Turcia și Cambodgia.

Invitații speciali ai ediției 43 sunt regizorii Copel Moscu, Nae Caranfil, Radu Igazsag, actorul Alături de ei, vin la Gura Humorului și alte personalități marcante ale cinematografiei românești.

Ediția cu numărul 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” se desfășoară în perioada 28 – 30 septembrie 2023, cu un program bogat: proiecții ale filmelor din competiție, vernisaje ale expozițiilor de fotografie, prezentare de carte, program Gopo, ateliere de bandă desenată pentru copii, dezbatere, proiecții în avanpremieră, proiecții speciale a unor filme consacrate în prezența regizorilor și actorilor din rolurile principale, sesiune Q&A cu participanții la festival.

Programul Festivalului cuprinde patru secţiuni în competiţia oficială: film documentar, film studenţesc, film turistic, digiporamă.

Detalii complete despre Festivalul Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului sunt disponibile și pe site-ul Festivalului: www.toamnalavoronet.ro.

Ne puteți urmări și pe Facebook: https://www.facebook.com/culturahumor.ro/
Organizatori: Primăria Gura Humorului, Centrul Cultural Gura Humorului, Consiliul Județean Suceava, Centrul Cultural Bucovina

Parteneri instituționali: Uniunea Cineaștilor din România, DACIN SARA, Centrul Național al Cinematografiei, Arhiva Națională de Filme
Sponsori: KODAK Cinelabs, S.C. Cotnari

Parteneri de ospitalitate: Best Western Bucovina, Pensiunea Elegance

Parteneri media:TVR Iași, Radio România Iași, Radio România Cultural, Radio Impact FM, Radio AS, Monitorul de Suceava, Crai Nou, Revista FILM, AaRC

Cu deosebită considerație,

Mihai Mardare – Director festival

 

Sărbătoare cinematografică în Bucovina!

Cinemaraton vă invită la ediția cu numărul 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, care va avea loc la Gura Humorului în perioada 28-30 septembrie

Mai jos programul proiecțiilor speciale care vor avea loc la Casa de Cultură cu premierele Carbon și Libertate, cu filme pentru copii și cu invitați excepționali, cu documentarul lui Copel Moscu, Paradisul naivilor și cu clasicul Restul e tăcere, cu semnătura Nae Caranfil.

Numărătoarea inversă a început!

Ediția 43 a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”, care va avea loc la Gura Humorului în perioada 28-30 septembrie, provoacă publicul să-și reactiveze simțul estetic și să privească cele mai noi filme lansate recent și în avanpremieră, comedia CARBON (2023), regia Ion Borș din Republica Moldova și LIBERTATE (2023), regia Tudor Giurgiu.
Odată cu vizionarea filmelor, organizatorii vă propun interacțiunea cu o parte din echipa de realizatori.

Publicul acestei ediții va fi invitat să celebreze 100 de ani de la nașterea regizorului Ion Popescu Gopo printr-o serie de evenimente (lansări de carte, proiecții de filme pentru copii și publicul larg, ateliere de benzi animate pentru copii,etc.).

Vor mai avea loc vernisaje ale unor expoziții de fotografie, recitalul extraordinar susținut de Essenza Quartet cu melodii din filme celebre, proiecții speciale în prezența autorilor care vor răspunde publicului printr-o sesiune de Q&A.
Nume sonore, precum, Nae Caranfil, Marius Florea Vizante, Copel Moscu, dar și alți invitați speciali vor fi prezenți la festival.
La această ediție au fost înscrise peste 2200 de filme din 112 țări și 32 au intrat în competiția oficială.

În curând pe această pagină și pe pagina de facebook, puteți urmări programul complet al acestei ediții.

Vă așteptăm!

Încep înscrierile pentru Festivalul “Toamnă La Voroneț” 28-30 Septembrie 2023

Cineaștii din România și din întreaga lume își pot înscrie filmele pentru cea de a XLIII-a ediție a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț” de la Gura Humorului. Festivalul se va desfășura anul acesta în perioada 28-30 SEPTEMBRIE 2023.

Ediția din 2023 a festivalului va aduce iubitorilor de cultură trei zile de proiecții de film, expoziții de fotografie, întâlniri cu importante personalități ale cinematografiei românești și alte evenimente. „Toamnă la Voroneț” propune publicului patru secțiuni competiționale (film documentar, film studențesc, film turistic și digiporamă) și una necompetițională (proiecții speciale în prezența regizorilor, actorilor, criticilor etc.).

Termenul limită pentru înscrierea filmelor este 31 iulie 2023. Toate filmele propuse pentru selecție trebuie să fie produse după 1 ianuarie 2022.

Ne puteți urmări și pe Facebook: https://www.facebook.com/culturahumor.ro/

Pentru detalii și informații suplimentare ne puteți scrie la adresa: vorfestival@gmail.com.

Regulamentul Festivalului și formularul de înscriere în competiție, în limbile română și engleză, sunt atașate:

Vă mulțumim!

Palmaresul ediției a 42-a a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie „Toamnă la Voroneț”

I Film documentar:

Cel mai bun film documentar:Abolfaz Tarik ” Days of ignorance”, Iran.
Cea mai bună regie a unui film documentar: Vicky Markolefa pentru „Indigenious loci”, Grecia
Cea mai bună imagine a unui film documentar: Jall, Asghar Beshrati, (Iran)

II Film studențesc

Cel mai bun film studențesc:
THE COLD, Adam Baran Deger, (Turcia)
Cea mai bună regie a unui film studențesc: The smell of the field, Andriana Yarmonova, (Ucraina)
Premiul special al juriului: Duty, Alin Duruian (Romania)
Premiul pentru cea mai bună imagine: Volatile, Paula Wilczynska(Polonia)

III Film turistic

Cel mai bun film turistic: Bucovina, țara fagilor de Florin Andreescu (România)

IV Digiporamă

Cea mai bună digiporamă: „Squared”, de Elena Goudkova(Polonia)

Premiul special al juriului : Infinit (Brâncuși) România) de Ruxandra Cernat.

Juriul a fost compus din: Laurențiu Damian (președinte), Ovidiu Lazăr și Mihai Orășanu.

Felicitări tuturor câștigătorilor și participanților la festival!

Selecția oficială a ediției a 42-a a Festivalului Internațional de Film, Diaporamă și Fotografie “Toamnă la voroneț”

I Competiția de film documentar / Documentary Film Competition
1. Blanca Ninwen — Acceptance: Nicole Faccio (UK, 16:00)
2. Abolfazl Tajik — Days of Ignorance (Iran, 19:00)
3. Vicky Markolefa — Indigenious Loci (Grecia, 12:00)
4. Sholkir Kholikov — Life without Spring (Uzbekistan, 22:00)
5. Rita de Cassia Melo Santos, Leandro Olimpio, Irineu Cruzeriro Neto — Memories of Fire (Brazilia, 8:00)
6. Ivan Rodin — Happy (Rusia, 39:00)
7. Eduardo Soutullo — Songs to the Dead Children of Auschwitz (Spania, 13:00)
8. Hosein Ranjbar Shirazi — The Symphony of Knots (Iran, 10:30)
9. Jivko Konstantinov — Antarctica (Bulgaria, 17:00)
10. Mojtaba Abdoulrahimkhan — Jall (Iran, 14:00)
11. Ruxandra Cernat — Infinite Romania. Constantin Brâncuși (România, 14:00)
 
II Competiția de film studențesc / Student Film Competition
1. Valentin Tyuterev — Approach (Rusia, 5:43)
2. Alin Duruian — Duty (România, 7:51)
3. Wendel Berckmans — Hall of Doors (Belgia, 4:21)
4. Arseniy Prylipka — If You Close Your Eyes Tightly (Ucraina, 10:17)
5. Kate Burduzhan — It’s Your Fault (SUA, 14:35)
6. Serghei Khvostovtcev — The Life of Ivan Ilich (Rusia, 9:31)
7. Adel Palotas — Lights (Ungaria, 8:15)
8. Paula Wilczynska — Volatile (Polonia, 7:00)
9. Szremko Bettina — Merciful Angel (Ungaria, 10:00)
10. Luiz Maximo — Author (Brazilia, 3:00)
11. Zehao Li — Out Beyond My Window (China, 7:00)
12. Yu-Ching Ling — Outlaw (Taiwan, 5:20)
13. Lukas von Berg — Saint Android (Germania, 2021, 6:10)
14. Curta Palco — Stage (Brazilia, 6:08)
15. Elise Luscombe — The Last Song (Olanda, 5:00)
16. Hawar Rahimi — The Witching Hour (Iran, 10:30)
17. Adnan Zandi — War and Color (Iran, 4:15)
18. Armando Lopez Castaneda — Tree (Mexic, 2:50)
19. Julia Kudoyar — On the Inside (Rusia, 14:00)
20. Andrei Olănescu — The Deer Hunting (România, 22:30)
21. Denis Kazantsev — Descending into Heaven (Rusia, 24:00)
22. Anna Golenko — Biting Sands (Rusia, 11:00)
23. Andriana Yarmonova — The Smell of the Field (Ucraina, 17:00)
24. Dora Jung — The Verdict (Serbia, 14:00)
25. Suchana Sacha — Dear Me (India, 3:40)
26. Livia Maria Sîrbu — The Day that Never Comes (România, 21:00)
27. Mariana Ferreira, Eudald Rojas Lluis — Poor Antonio (Spania, 8:00)
28. Tan Hao Xuan — Trade (Taiwan, 5:00)
29. Adan Baran Deger — The Cold (Turcia, 17:34)
30. Nur Ozkaya — There’s Nothing Called Home (Turcia, 3:52)
 
III Competiția de film turistic / Travel Film Competition
1. Iman Kiarsi — Izeh (Iran, 14:09)
2. Florin Andreescu — Bucovina (România, 40:00)
3. Constantin Shorin, Angela Guseva — Moldova. Tryptic. Spring (Republica Moldova, 9:00)
4. Levente Farkas — The Beauty of Nyirseg (Ungaria, 12:14)
5. Gabriel Lea — There is Only Nature (Brazilia, 9:00)
IV Competiția de diaporamă / Digital Diaporama Competition
1. Stefano Pelleriti — Lucca in 50 mm (Italia, 2:25)
2. Robert Mitchell — Unfrozen (SUA, 3:45)
3. Joao Pombeiro — Chicago (Portugalia, 3:40)
4. Farid Nikkhah — Earthquake without Richter (Iran, 4:00)
5. Elena Gudkova — Squared (Ucraina, 4:45)
6. Andrei Tomeci, Alexandru Mărtinaș — Parietal Art (Romania, 5:00)
7. Giuseppe V. Castillo — Peru-Lofi (Peru, 2:45)
8. Filipe Morao Gomes — Serra de Lousa (Portugalia, 3:20)
9. Rita Duque — In Love with a Nymph (Portugalia, 2:40)
10 Armando Lopez Castaneda — Tree (Mexic, 2:50)
11. Marilena Pisciella — Inguardabile (Italia, 3:53)
 
The “Autumn in Voroneț” International Film Festival is screening almost 60 short films (on the following sections: documentary, student, travel, digital diaporama) between 1st and 4th December 2022, on its 42nd edition. Their authors have all proved to be promising talents.
 
The Documentary section focuses on: various testimonials (Days of Ignorance, Acceptance: Nicole Faccio, Life without Spring, Happy, Songs to the Dead Children of Auschwitz, Memoeries of Fire), far away territories being explored in an unusual way (Antarctica), traditional skills (Jall, The Symphony of Knots, Indigenious Loci), modern art celebrities (Infinite Romania. Constantin Brâncuși).
 
The Student film section includes: animation (Approach, Hall of Doors, Lights, Merciful Angel, Author, Out Beyond My Window, Saint Android, Poor Antonio, Trade, Outlaw, The Last Song, Dear Me, War and Colour, There’s Nothing Called Home), drama (The Duty, It’s Your Fault, The Life of Ivan Ilich, The Witching Hour, On the Inside, The Deer Hunting, Descending into Heaven, The Verdict, The Cold), and poetical essays (Volatile, Tree, Stage).
 
The Travel section comprises surveys on ancient, exotic places (Izeh), Romanian and Moldavian historical regions (Bucivona, Moldova. Tryptic. Spring), a picturesque Hungarian region (The Beauty of Nyirseg), and urban lanscapes during 2020 lockdown (There is Only Nature).
 
Digital Diaporama section includes a selection of 3-4 minute long films on different types of inner and outer journeys.

Anunț important: Festivalul internațional de film, diaporamă și fotografie „Toamnă la Voroneț” va avea loc între 1 și 4 decembrie 2022

Din motive obiective, desfășurarea Festivalului internațional de film, diaporamă și fotografie „Toamnă la Voroneț”, ediția XLII – a, se amână pentru perioada 1 – 4 decembrie 2022.

Rezultatele finale privind selecția filmelor care intră în competiție vor fi anunțate conform regulamentului la data anunțată inițial, 1 septembrie 2022.
Mai multe detalii despre FIFDF „Toamnă la Voroneț” găsiți pe siteul www.toamnalavoronet.ro și pe pagina https://www. facebook.com//culturahumor.ro

Ne cerem scuze și vă mulțumim pentru înțelegere!